top of page

פירנצה

עיר הרנסאנס. העיר של דה וינצ׳י, מיכאלנג׳לו ודנטה. העיר בה נוסדו פראדה וגוצ׳י. עיר הבירה של מחוז טוסקנה באיטליה.

והיא כל כך הרבה יותר מכל זה. העיר נוסדה בשנת 59 לפני הספירה על ידי יוליוס קיסר וכיום העיר שומרת על כשליש מאוצרות האומנות בעולם המערבי. מה שכייף במיוחד לדעתי בפירנצה זה שהעיר לא מפסיקה לעולם, היא דינמית, צעירה (המון סטודנטים) והמקומיים תמיד מוצאים סיבה לחגיגה.

 

בפירנצה נולדה השפה האיטלקית כפי שאנחנו מכירים אותה היום. דנטה, הסופר מפירנצה, כתב ב״קומדיה האלוהית״ את הבסיס לשפה האיטלקית

שהלכה והשתנתה והתפתחה למגוון דיאלקטים שונים ברחבי המדינה- אך כולם מתבססים על האיטלקית של דנטה. 

העיר העתיקה של פירנצה

כדאי לישון בעיר העתיקה, לטייל ברגל בעיר העתיקה, לבקר במוזיאונים בעיר העתיקה ופחות או יותר לבלות את מירב זמנכם שם. המרכז ההיסטורי של פירנצה  קטן למדי אבל מספיק גדול כדי לבלות בו ימים שלמים. אין לכם צורך במכונית או בתחבורה ציבורית, מספיק שמיים כחולים וכושר ללכת קילומטרים בסמטאות הקסומות ושדרות הענק המרוצפות.

 

היוצאים מן הכלל יהיו עצירה בפיאצה מיכאלנג׳לו ובוילה בארדיני, לשניהם תצטרכו לקחת מונית/אוטובוס או ללכת בסבלנות הרבה ברגל. פיאצה

מיכאלנג׳לו היא מקום נהדר לראות את השמש שוקעת מעל גגות העיר, האלטרנטיבה השנייה לצפייה בשקיעה היא ב-Miniato al Monte.

העיר העתיקה
Florence Firenze Italy  פירנצה פלורנס איטליה

 

להסתובב במרכז העיר העתיקה

Giotto’s Bell Tower (Campanile di Giotto)

מגדל הפעמונים של ג'יוטו הוא מגדל מרשים מצופה שיש צבעוני. המגדל הושלם בשנת 1359 ומתנשא לגובה 84.7 מטרים, ניתן לטפס 414 מדרגות כדי להגיע לתצפית על העיר ולתצפית נוספת על כיפת הדואמו עצרו במרפסת של הקפטריה במעלה המגדל. המגדל מעוטר באריחים ועיטורים מפוארים אך גם הם העתקים והמקוריים מוצגים היום במוזיאון בעיר, הפעם מוזיאון הדואומו (Museo dell'Opera del Duomo) .

 

Piazza del Duomo

הפיאצה הזו מוכרת בכל העולם והיא אחד המקומות הכי תיירותיים בעיר. הכיכר כוללת את קתדרלת פירנצה (Cattedrale di Santa Maria del Fiore). הקפלה, בית הטבילה של פירנצה, מוזיאון האופרה דל דואומו ועוד ארמונות  נוספים. הקתדרלה עצמה עצומה  ,אפילו עוצרת נשימה בגודלה, בהחלט היפה ביותר בעיר. החלו לבנות אותה בשנת 1296 והיא השולמה רק בשנת 1436.

אפשר לראות מבחוץ, לצלם את כרכרות הסוסים מול החזית הצבעונית, ואפשר להיכנס לסיור בתשלום ולביקור במוזאון הדואמו.  

 

 

מול הפאה האחורית  של המבנה, נמצא העיגול לבן משיש טבוע בתוך הרצפה. העיגול מסמן את מקום נפילתו של הכדור המוזהב הענק המתנוסס מעל כיפת הדואמו. הסיפור קרה בינואר 1601, כאשר סופת רעמים נוראה השתוללה מעל פירנצה וברק פגע בנקודה הגבוהה ביותר של הדואומו: הכדור המוזהב הגדול עם הצלב. הכדור המוזהב התנתק, התגלגל על ​​הכיפה ופגע בכיכר מתחת בנקודה המדויקת בה נמצא העיגול היום. באותו הקיץ הכדור, שיוצר בבית המלאכה בו למד לאונרדו דה וינצ׳י, הוחזר למקומו שם נותר עד היום.

 Piazza della Signoria

כיכר מרכזית בעיר העתיקה, מוקפת חנויות (בעיקר אופנה גבוהה) ובמרכזה נמצאת מזרקת נפטון מ-1565. מותג העל פראגמו חשף השנה (2019) את המזרקה מחדש לאחר עבודות שחזור של שנתיים בעלות של כמיליון וחצי יורו ! הפסל נמצא מול ה״ארמון הישן״ והוא עשוי משיש וברונזה. 

 

צמוד לכניסה לארמון נמצאת גם גלריה יפיפייה מלאה פסלים. הגלריה בנויה מקשתות רחבות הפתוחות החוצה. מדובר בעצם במוזיאון קטן באוויר הפתוח, מלא באמנות של הראנסאנס. בשלב מסוים בהיסטוריה הגלריה הזו שימשה למרפסת שממנה יכלו נסיכי מדיצ'י לצפות בטקסים המתקיים בפיאצה. בין הפסלים נמצא האל פרסאוס אחרי כריתת ראשה של מדוזה, ופסל המתאר את חטפת הנשים הסבניות והאונס של אחת מהן.

 

שימו לב, פסל דוד שנמצא בסמוך מזרקת נפטון הוא שחזור של פסל  דוד מקורי של מיכאלנג׳לו שפעם באמת נכח במקום זה אך כיום נמצא בגלריה לאומניות – עוד על כך בהמשך !

 

Palazzo vecchio

ה״ארמון הישן״ , שמו הנוכחי נקבע כאשר דוכסי בית מדיצ'י העבירו באמצע המאה ה-16 את משכנם מארמון זה לפאלאצו פיטי מצידו הדרומי של נהר הארנו. כיום רוב המבנה משמש כמוזיאון (Musei Civici Fiorentini), אך חלקים ממנו משמשים משרדים וכמושב עיריית פירנצה ואתר בו מתקיימים אירועים מיוחדים. אפשר להיכנס ולהתרשם החצר הפנימית (מתוך שלושה) היפיפייה עם ציורי הקיר והפסלים. 

 

החצר תוכננה על ידי מיכלוצו מיכלוצי (Michelozzo Michelozzi) ) ובה תוכלו לראות את ארבעת סמלי הגילדות של העיר מתנוססים על הקשתות והעתק של מזרקה של ילד עם דולפין מ-1476  (המקור מוצג במוזיאון בקומה השנייה של הארמון). במוזיאון נמצאת גם ״מסיכת המוות״ המפורסמת של דנטה.

Ponte Vecchio

 

הגשר המפורסם מתקופת הרנסאנס, מעל נהר ארנו. כיום הוא מהווה את אחד אחד הגשרים הידועים ביותר בעולם, עם מבנים תלויים משני צידיו שנדמה שהולכים להתמוטט בכל רגע ואיתם החנויות, האנשים, הבתים.. הגשר גם עבר לא מעט. הוא נבנה לראשונה מעץ בידי הרומאים, ובשנת 1117 נהרס בשיטפון. הוא נבנה מחדש, הפעם מאבן, אך נשרף כליל בכל זאת כ-מאתיים שנים לאחר מכן. הגשר הנוכחי הוקם בשנת 1345 ונבנו עליו חנויות ובתים פרטיים. הגשר כל כך עמוס מבנים שכאשר הולכים עליו, לפעמים קשה לשים לב שאתם בכלל נמצאים על גשר. מעל הגשר, בקומה שנייה, יש מסדרון שמטרתו  פעם היתה לקשר את  ה״ארמון הישן״ עם ה״ארמון החדש״ של הדוכסים של טוסקנה, משפחת  מדיצ׳י – פאלצאו פיטי. 

 

 

במהלך  המאה הקודמת מוסוליני ביקש להפוך את שלושת החלונות באמצע הגשר לאחד גדול, לכבוד ביקורו של היטלר ב1939. המעשה הזה כנראה הציל את הגשר מפני הפצצות  מפני שהאגדה מספרת שהיטלר כל כך התרשם מהיופי של הגשר שאסר להפציץ אותו במהלך הלחימה ב1944. כל שאר הגשרים של פירנצה הופצצו כולם. אגב, כשהולכים עליו באמצע, מרוב חנויות בשני הצדדים קשה לשים לב שבכלל הולכים על גשר מכיוון שהמבנים משני הצדדים גבוהים ומכסים את נוף הנהר.

Florence Firenze Italy  פירנצה פלורנס איטליה

Gucci Garden

 

המוזיאון של ג'וצי. גוצ'י נוסדה על ידי גוצ 'יו גוצ' י בפירנצה בשנת 1921. מהר מאד החברה של גוצ'י הפכה לאחד מהיצרנים המצליחים ביותר בעולם של מוצרי עור איכותיים בסגנון קלאסי. יחד עם שלושת בניו הוא עד מהרה הרחיב את החברה ופתח חנויות נוספות בפירנצה וגם במילאנו וברומא. החברה החלה לעסוק במוצרי בד בעקבות מחסור בעורות במהלך מלחמת העולם השנייה ובתקופה זו החלה גם לשים דגש על האות Gכלוגו של החברה. ב-1953 החברה נחתה גם בניו-יורק והלבישה כוכבי על. את כל מהלך ההיסטוריה הזה ניתן לראות במוזאון גוצ׳י יחד עם חדרים של הקרנות מיוחדות וציורי קיר ענקיים. חדר שלם מוקדש לפריטי עור עתיקים, עשויים פרוות ועורות, אפילו תיק מעור ג׳ירפה אמיתי ומזוודה קטנה מעור של פיל. מעציב אותי לראות את זה עם הפרספקטיבה שלי על העולם היום אבל קשה להתווכח על הרושם שהפריטים האלה עושים. 

 

.הכניסה למתחם עולה עדיין 8 יורו אך עם כרטיס סטודנט אפשר גם להיכנס חינם.

Gucci Osteria da Massimo Bottura

יש להם גם מסעדה בכניסה לחנות, המסעדה של מאסימו בוטורה, שף איטלקי בעל מסעדת מישלן בעיר מודנה

לכתבה נפלאה על ההיסטוריה של גוצ׳י :

https://www.thedailybeast.com/gucci-museo-in-florence-celebrating-the-brands-history-photos

ארמון פיטי

פעם ארמון מדיצ׳וי היום מוזיאון האופנה והתלבושות ומארח תערוכות 

מגניבות בתחום האופנה כל הזמן. מאחורי אמרון פיטי נמצאים  גני בובלי המרשימים המלאים בפסלי שיש ומזרקות.

https://www.uffizi.it/en/boboli-garden

חנות פרטי  וינטג׳ נדירים

STREET DOING VINTAGE  COUTURE

Via dei servi  88/r

Florence Firenze Italy  פירנצה פלורנס איטליה
אופנה גבוהה
מיכאלנג׳לו ודנטה

מיכאלנגלו, דנטה וחבריהם

Piazza Della Repubblica

פעם היה זה מרכז הגטו היהודי (הישן) ועכשיו פיאצה מרכזית ורחבה עם מתקן קרוסלה שמעניק קסם נוסף למקום. הפיאצה גם מלאה בדוכני אומנים ומזכרות. 

בין הסמטאות הקטנות באזור הזה נמצאת הכנסייה שדנטה התחתן בה 

Chiesa di s. margherita-detta.

 Uffizi Galleries

הארמון והגלריה הם מוזיאון לאמנות ידוע ונחשבים לאחד המוזיאונים האיטלקיים החשובים ביותר בעולם.

בתוך המוזיאון יש אוסף עצום של אמנות הרנסנס מאמנים כמו מיכאלנג׳לו, בוטיצ'לי, טיטיאן ורפאל, בו נמצאים יצירות רבות של דה וינצ׳י (בהן טבילתו של ישו) ויצירת האומנות המפורסמת של הולדת ונוס מתוך הצדף של בוטצ׳ילי וגם המזודה של קראווג׳יו המצוירת על שריון אבירים.

 

https://www.uffizi.it/gli-uffizi

Accademia di Belle Arti Firenze

 

אחת הסיבות המרכזיות להיכנס למוזיאון היא כמובן פסל דוד של מיכאלנג׳לו. מלבדו יש גם חדר  מלא פסלים וראשי פסלים, טיוטות פסלים והוא גם מרשים מאד. 

טענה אחרת היא אפשר שמיכאלנג׳לו העריץ את דמות הגבר האלוהי היווני ופיסל את דוד בהשראתם. פעמים רבות מטרת אומנים בתקופת הרנסנס היה לייצר פסל מיתוס, דמות של הגבר האידאלי והפרטים העובדתיים פחות הטרידו אותם. 
הסבר נוסף שמצאתי הוא שהגבר הרומאי שדגמן את דוד עבור מיכאלנג׳לו פשוט לא היה נימול בעצמו ומיכאלנג׳לו פשוט לא ידע איך נראה איבר מין של גבר נימול. 

מה עוד

מה עוד מסביב?

Piazza di Mercato nuovo 

נקרא כך מכיוון שהיה שוק עתיק יותר בעבר שהיה ממוקם באזור של היום

 Piazza della Repubblica.

המתחם נבנה סביב אמצע המאה ה -16 בלב העיר ונועד בתחילה כשוק למכירת מוצרי משי, היום נמכרים בעיקר מוצרי עור ומזכרות. הסיבה המרכזית להמוני התיירים שתפגשו בפיאצה היא מזרקת החזיר. מזרקה בדמות חזיר בר מברונזה מהמאה השישית. המסורת מספרת כי אם תשפשף את האף של החזיר ולשים מטבע בפיו, אם המטבע זורם מטה עם המים – אתה תזכה בקרוב בהון גדול. השיפוע של הפה של החזיר תלול כך שרוב המטבעות נופלים, והם נאספים מאוחר על ידי העיר. גם היום, אנשים ממשיכים לשףשף את אף החזיר ולשים מטבע בפיו, רק שמישהו יגיד להם שמדובר בהעתק והמקורי בכלל נמצא במוזיאון אופיצי.