רומא

רומא. עיר נצחית בת אלפי שנים, ההיסטוריה והתרבות של החברה המערבית כפי שאנו מכירים אותה היום. שרידיה של האימפריה הרומית נמצאים בפינות גלויות וחבויות ברחבי העיר, כמו מוזיאון. אין לי מילים לתאר את רומא. עיר מרתקת והזויה, מסקרנת ומסתורית, מוזרה ומיוחדת. הרבה פעמים נדמה שהיא נשארה כמה עשרות שנים (או מאות?) אחורה.
 

אחרי כמעט שלוש שנים בעיר הנצחית, הנה הפירוט שלי איך לכבוש את העיר בקלות ובכייף!
הפוסט מחולק לפי ימים – כך שבכל יום נטייל באזור אחר של רומא. 

יהיו כאן סיפורים מההיסטוריה בת אלפי השנים של העיר, טיפים סודיים, מקומות הצילום האהובים עליי ועוד ועוד ועוד.

רוצים לינק למפת גוגל עם כל הסימונים למסעדות, מקומות מיוחדים וכמובן גם כל המידע שנמצא כאן?

השאירו לי פרטים בהרשמה לניוזלטר -  והמפה תחכה לכם במייל :)

רומא

אז כל הדרכים מובילות לרומא? 

בעיקרון תוכלו לראות את כל החלקים המעניינים שלה בכמה ימים + יום לותיקן. 

1. ​פונטנה די טרבי, הפנתאון, קמפו די פיורי, פיאצה נבונה

2. שכונת מונטי, הקולוסיאום, הפורום הרומאי, צ׳ירקו מסימו

3. המדרגות הספרדיות עד פיאצה די פופולו + וילה בורגזה

4. הגטו היהודי וטרסטברה (מעבר לנהר כמובן גם בתרגום מילולי)

5. הותיקן, גשר סנט אנגלו ושכונת פראטי

6. מקומות מחוץ למסלול התיירים

 פונטנה דה טרבי, הפנתאון, קמפו די פיורי, פיאצה נבונה והעיר העתיקה בכלל

 

נתחיל בעיר העתיקה של רומא. פשוטו כמשמעו מוזיאון פתוח שייקח אתכם במסע חזרה בהיסטוריה עד 753 לפנה"ס. 

תוכלו לרדת בתחנת המטרו ברבריני, משם לרדת בשדרת טריטון הרחבה לכיוון הפונטנה די טרבי. במרכז המזרקה נמצאת דמותו של אוקיינוס הטיטאן בתוך קונכיה.

​פונטנה די טרבי היא הנוף האהוב עליי ברומא! בניית המזרקה הסתיימה ב-1762 ומאז היא אחד המראות היפים ביותר בעיר.

ב-2013 חברת העל פנדי תרמה לשיפוץ המזרקה בשווי של מעל ל-2 מיליון יורו .

המזרקה הכי מתוירת אבל לא סתם, קשה למצוא לה מתחרים. השמועה מספרת שנאספים מהמזרקה כל יום כ3,000 מטבעות אשר כולם נתרמים לעניי העיר. 

בזוית מסוימת ניתן לצלם כך שלא נראים אנשים מאחור, אם אתם מתקשים - פשוט קומו נורא מוקדם ;)

 

 

הפנתאון, מקדש רומאי עתיק ששוחזר 3 פעמים אבל פעיל מיום הקמתו. מושלם ומדויק במידותיו, הפנתאון מתוארך לתקופת שלטונו של אוגוסטוס (27 לפני הספירה). משמעות השם מיוונית עתיקה היא ״המשותף לכל האלים״ אך הכוונה המשתמעת מאחוריה אינה ברורה לחוקרים עד היום.

הפנתאון הוא מקום מנוחתו האחרון של הצייר המפורסם רפאל וגם של שני המלכים הראשונים של איטליה המאוחדת- עמנואל ויטוריו ובנו אומברטו שנקבר יחד עם אשתו - המלכה מרגריטה (שלכבוד יום  הולדתה הומצאה הפיצה מרגריטה עם עלי הבזילקום - לבן אדום וירוק- צבעי איטליה).

קומו מוקדם (מאד) בבוקר ותוכלו להינות משיטוטים

ברחובות העתיקים של רומא כאילו העיר פונתה רק בשבילכם

בפיאצה נבונה תראו עשרות ציירים ואומנים להנאת המבקרים. במרכז הפיאצה נמצאת מזרקת ארבע הנהרות של ברניני מ1640 המסמלת את ארבעת היבשות עליהן תכנן לשלוט הותיקן. בהוראת האפפיפור נבנתה המזרקה. האגדה מספרת כי הריב ההיסטורי בין ברניני לבורמיני (אדריכל הכנסייה ההיטורית בפיאצה נבונה), הוא זה שהביא את ברניני לפסל את האל עם הידיים למעלה, כאילו מגן על עצמו מפני התמוטטות הכנסיה. 

קמפו דה פיורי הוא אחד השווקים העתיקים של רומא והיום כנראה המתויר ביותר מבינהם. בכל ימות השבוע מלבד ראשון מתקיים במתחם שוק מזון גדול עם מוצרים איטלקים, תוצרת טרייה וכמובן  פרחים. מסביב לשוק יש מסעדות רבות וברים, ושימו לב שרבים מהרחובות מסביב נקראים על שמם של מקצועות שונים, תזכורת למרכז הסחר החשוב שהיה השוק ברומא. 

 

קמפו דה פיורי היה גם מקום ההוצאה להורג של רומא, שם פושעים או מתנגדי כנסיות נתלו או נשרפו למוות. למעשה, יש במרכז פסל של מדען אשר חלק על קביעות הכנסייה בנושאי היקום והחלל ובשל כך הוא עונה ונשרף על המוקד באמצע הכיכר. הפסל הוקם מאוחר יותר על ידי הבונים החופשיים.

שכונת מונטי, הקולוסיאום, הפורום הרומאי, צ׳ירקו מסימו, גן הורדים וחור המנעול

שכונת מונטי המגניבה מתחילה בתחנת המטרו Cavour. השכונה מלאה בחנויות יד שנייה, חנויות קונספט ומסעדות צעירות ומיוחדות. זו השכונה ה״היפסטרית״ של רומא!  בימי שבת מתקיים שוק מעצבים קטן בVia Leonina. משם תוכלו להגיע ברגל בקלות לקולסיאום דרך רחוב Via Degli Annibaldi.

 

הקולוסיאום ברומא נבנה בשנת 70 לספירה לערך, כמעט בן 2000 והאמפיתיאטרון הגדול ביותר בכל האימפריה הרומית העתיקה. הוא שימש מתחם למשחקי זירה עליהם השקיפו כ -50,000 רומאים. אם הזמן דוחק בכם, אני הייתי מוותרת על כניסה לתוך הקלוסיאום ומסתפקת בסיבוב של 360 מעלות מסיבוב. תוכלו לראות את תקופות הבנייה השונות לאחר שנהרס לפי האבנים השונות כל כך בבנייה. אם בכל זאת תכנסו, תוכלו לראות שהרצפה כבר לא נמצאת שם, ואפשר לרדת למבוך החדרים והמסדרונות שהיו מתחת לרצפה – היכן ששהו הגלדיאטורים, העבדים ובעלי חיים שהמתינו עד לכניסתם להילחם באמפיתיאטרון. 

 

הפורום הרומי, לדעתי, הוא הרבה יותר מרתק מהקולוסיאום, אולי לא מבחינה חזותית אבל כן עם הרבה יותר סיפורים לספר. בית המקדש של יוליוס קיסר, בתים ומרחצאות, בית סנאט  ועוד הרבה. לשוטט בפורום הרומי ולהרגיש ברחובות רומא  העתיקה, המרכז הכלכלי, המסחרי והתרבותי של האימפריה.

 

בפורום תוכלו לראות גם את שער טיטוס שנבנה לאות נצחון על מרד היהודים בשנת 70 לספירה. בשער טיטוס יש פיסול של שיירת חיילים רומאים חוזרים מירושלים לאחר שבזזו את העיר ולקחו את המנורה. יהודי רומא נהגו שלא לעבור תחת שער טיטוס. ביום הכרזת המדינה יהודי רומא צעדו מתחת לשער בפעם הראשונה, אבל בכיוון ההפוך מצעדת הנצחון של טיטוס, מהפורום הרומאי דרומה, לכיוון ארץ ישראל. סמל המדינה, מנורת שבעת הכנים, עוצבה ב-1949 כפי שהיא מופיעה בשער טיטוס. 

אני ממליצה להיכנס לפורום הרומאי ולראות את שער טיטוס ,

יש כניסה ממיקום ספציפי שאין משם ממש תור

https://goo.gl/maps/xzbMEMrcarv

נקודת הצילום הטובה ביותר של הקולוסיאום (לדעתי).

המיקום מוגבה , מה שמאפשר תצפית מדהימה על הקולוסיאום

ובעיקר מאפשר להצטלם בלי שיראו את אלפי התיירים 🙌🏻

https://instagram.com/p/Bkzh7HBB22Z/

בהמשך היום,

המשיכו לצ'ירקו מאסימו, באיטלקית Circo Massimo

מתחם פתוח ורחב אשר שימש ברומא העתיקה למירוצי מרכבות וסוסים לבידור ההמונים.

היום המקום משמש כפארק ציבורי, לעיתים מתקיימים בו קונצרטים (הרולינג סטונז הופיעו שם בעבר), ואירועים מיוחדים בחגים איטלקיים.

צ׳ירקו מאסימו צופה על מרחצאות קלקטה. מדובר באמת באחד המבנים הגדולים והמרתקים ביותר של רומא העתיקה.

 

היום ניתן לבקר בשרידים ענקיים של המרחצאות הציבוריים שנבנו על ידי הקיסר הרומי קרקלה ברומא בין השנים 212–216 לספירה. היה זה מתחם ציבורי, הרחבה של מתחם ארמון הקיסר, והיווה מקום מפגש לחברים לשבת ולפטפט, לרחוץ וללמוד. המתחם כלל גם ספרייה ציבורית עם טקסטים יווניים ולטיניים. 
הבריכות חוממו על ידי מערך חימום תת-קרקעי שהופעל על ידי שריפת פחם. כייף לדמיין כיצד במרחצאות היו יושבים המקומיים לא רק בשביל ההגיינה האישית, אלא כמקום להיפגש, לשוחח, לנוח. תפיסת הפרטיות ללא ספק היתה שונה מזו שלנו היום. 

ל-360 על שרידי המרחצאות:

https://www.italyguides.it/…/ancient-rome/baths-of-caracalla

 

משם המשיכו לגן התפוזים ולכל מה שסביבו -  חור המנעול+ גן הורדים + הגן הצמוד לגן התפוזים.  

גן הורדים פורח (ופתוח) בחודשי הקיץ. הגן נפתח ב-1931 ויש בו היום מעל ל-1100 סוגים של ורדים הגדלים שם, להנאת הציבור. הגן משקיף על צ׳ירקו מאסימו ועל גבעת פלטין והמרחצאות הענקיים והמרשימים של ספטימיוס סוורוס (Baths of Caracalla)נמצא גם במרחק הליכה אל "חור המפתח" המפורסם של רומא.

לגן הורדים יש גם היסטוריה יהודית ששווה לספר עליה:

בגן אפשר לראות פסלים של עשרת המצוות, וממבט על ניתן לראות ששבילי הורדים עוצבו כסמל המנורה היהודי. זה למעשה מעין אנדרטה מפני שבמהלך שנים רבות (1645-1934) המקום היה ​​בית הקברות יהודי (הגן קרוב גם לגטו היהודי הרומי). הגן נקרא פעם "Ortaccio degli ebrei" (גן השוק המכוער של היהודים).

אסור להתיישב על המדשאות לפיקניק אבל אפשר ללכת עליהן כדי להתפעל מהפרחים.

גן התפוזים הוא אחד הפארקים הרומנטיים ברומא, מלא עצי תפוזים ונוף לא ייאמן של גגות רומא ובמיוחד של בזיליקת סן פייטרו. המקום הזה מיד יגרום לכם לחייך! עצרו בפיאצה דיי קבליירי די מלטה (Piazza dei Cavalieri di Malta) כדי להציץ בחור המנעול וליהנות מהנוף של הבזיליקה הממוסגרת על ידי שתי שורות של עצי הגן (לא בטוח אם זה שווה את ההמתנה אם התור ארוך מדי).

כשאתם מביטים דרך החור זכרו שאתם צופים על שלוש מדינות :  איטליה, מדינת הותיקן ושטח שגרירות מלטה.

אם ראיתם את סרטו של פליני "לילות כביריה", כנראה תזהו משם את גן התפוזים. רק כמה דקות הליכה אחרי גן התפוזים לכיוון הגבעה, מצאנו גן נוסף יפיפייה עוד יותר, עם פחות אנשים ונוף משגע ! מיד לאחר מכן נמצאת כנסייה עוצרת נשימה, הרימו את המבט למעלה.

גן התפוזים

הכנסייה הצמודה

יש במעלה המדרגות מוזיאון וילה מדיצ׳י  (שהיה הדוכס הגדול של טוסקנה) בתוך האקדמיה הצרפתית ברומא. מסעדת Clobert נמצאת במעלה מדרגות לוליניות בקצה האחורי של המזויאון. המסעדה באמת יפיפייה ויש לה בקצה חלון גדול שמשקיף על החלק הזה של העיר. האוכל נחמד אבל הנוף - זה כבר סיפור אחר.  

פיאצה ונציה וארמון ונציה נמצאים בקצה ויה דל קורסו ולא רחוק מהפורום הרומאי ומהקולוסיאום. 

על אף מיקומה המרכזי אין רמזורים בכיכר ותוכלו לראות לעיתים שוטר מכווין את התנועה ממש כמו בסצנת הפתיחה של ״לרומא באהבה״ של וודי אלן. הארמון נבנה עבור האפיפיורים במאה ה-15, לאחר מכן בתקופה שרומא וונציה הנסיכויות התחרו על השליטה באיטליה הארמון שימש כשגרירות של נסיכות ונציה (ומכאן השם). כאשר מוסולינוי עלה לשלטון הוא בחר את הארמון שישמש לו כביתו ברומא. במהלך התקופה שלפני מלחמת העולם השנייה השתמש מוסוליני בכיכר כמקום אסיפה לעם לשמוע את הכרזות התנועה הפשיסטית.

 

אחת מחמש נקודות התצפית האהובות עליי בעיר, אני ממליצה לעלות לתצפית הגבוהה ביותר בארמון באמצעות המעלית השקופה. הנוף פשוט מדהים, 360 מעלות על הקולוסיאום, הפורום הרומאי, כיכרות רומא, בזליקת סן פייטרו (הותיקן) ועוד. והכי כייף זה שכמעט ואין תור אף פעם.  

כשמסתכלים על פיאצה ונציה, לכו לצד השמאלי של הבניין ותראו את מתחם התערוכות בשם Palazzo delle Esposizioni  בו מוצגות תערוכות נפלאות ומגניבות כמו אנדי וורהול, נעלי מונולו בלניק, פולוק וניו יורק, פיקאסו ועוד

פיאצה די פופולו, מדרגות ספרדיות, שופינג עד פיאצה ונציה ו-וילה בורגזה

 

יורדים בתחנת המטרו ועוברים דרך הקשתות שבחומה העתיקה לרומא העתיקה- פיאצה די  פולולו, כיכר העם! מהכיכר יוצאים שלושה רחובות - Via di Ripetta שהוא הקיצוני ביותר, Via del Corso האמצעי והמוכר ביותר והימני-Via del Babuino שמוביל ישר ל- Piazza Spagna ולמזרקת הסירה הטבועה. בין השלושה נמצאים אינספור רחובות קטנים המקשרים בינהם. בכולם חנויות של מותגי אופנה, חנויות הרשתות ההמוניות ומספר בוטיקים קטנים שהם פנינה אמיתית. מסביב לכיכר המדרגות נמצאים כל מוסדות האופנה הגדולים ולא תוכלו שלא לבהות בחלונות הראווה המושקעים במיוחד בתקופת חג המולד. אם תעלו במעלה המדרגות הספרדיות תקבלו נוף משגע של כל רומא. משם תוכלו לעלות לפארק וילה בורגזה, פארק ענק שהיה בעבר בידיים פרטיות וכיום פארק ציבורי עם אגמים, מוזיאונים ואינספור פסלים.

 

לשכונת טרסטברה תגיעו מהגטו דרך גשר Ponte Sisto. הגשר מוביל ישר לכיכר יפיפייה  Piazza Trilussa בכניסה של טרסטברה והרחובות היוצאים ממנה עוד יותר יפים. השכונה קסומה, עם כל החנויות הקטנות ובתי הקפה המגניבים,  ככל הנראה השכונה האהובה ביותר ברומא.

תוכלו להתפעל מהחזית המרהיבה של הבזיליקה של סנט מרי בטרסטוורה, ולאחר מכן לטייל ברחובות מתפתלים שקטים עד שתגיעו לאיסולה טיברינה, האי על הטיבר. מקדש לאסקולפיוס, אל הרפואה היווני, עמד פעם על האי. יש כבר כנסייה ובית חולים על האי מלפני מאות שנים. תעברו דרך גשר Ponte Fabricio,  הגשר העתיק ביותר בעיר (שנבנה בשנת 62 לפנה"ס).

במהלך הקיץ, גדותיו הרחבים של הנהר מארחים פסטיבלים, מסעדות,  דוכני אלכוהול ועוד. 

אם אתם  כבר מסתובבים באזור פונטה סיסטו שימו לב לציורי הקיר הענקיים  על חומות נהר הטיבר (לפחות 10 מטר בגובה). הוא נוצר על ידי האמן הדרום אפריקאי ויליאם קנטרידג '. האומן הגיע לרומא לנקות את החומות ובמהלך ה״נקיונות״ השאיר חלקים מסוימים מלוכלכים וכך יצר 550 מטר של סצנות שונות מהיסטוריה וממיתוסים של רומא העתיקה. 

יצירת האומנות המגניבה הזו תישאר על חומות הנהר עד שהקירות יחזרו למצבם הטבעי במהלך השנים הקרובות! עוד דוגמא למוזאון הפתוח הענקי שהיא רומא. 

הגטו היהודי, נהר הטברה (הטייבר) ושכונת הטרסטברה

 

הגטו היהודי נראה מוזר בעייני. קודם כל העובדה שעדיין קוראים לו כך, גם בפי מקומיים. הדבר השני המוזר זה העובדה שאת מצבות הזהב הקטנות לזכר קורבנות השואה הטביעו בין אבני המדרכות. כולם דורכים עליהם, לא מסתכלים למטה וכמובן שלא מבינים את המשמעות. 

אחרי שזה נאמר, בגטו תמצאו אווירה באמת אחרת, חייכנית וטובה. שרידים של רומא העתיקה עדיין פזורים שם ומתאפשרת הכניסה לקהל הרחב. 

רוב המסעדות בגטו כשרות וכתובות בעברית אבל זה לא אומר בהכרח שאי אפשר למצוא בהן אוכל מעולה. למען האמת, הגטו היהודי הוא המקום לאכול בו את אחד המאכלים הכי טובים שיש לרומא להציע והוא הארטישוק היהודי. מדובר בארטישוק מטוגן שאוכלים את כולו (כולל העלים והגבעול), טעים בטירוף.

המקור לסגנון הבישול של המנה מגיע מהמסורת היהודית-רומית העתיקה, המסורת הקולינרית של הגטו ברומא. 

היהודים הראשונים ברומא הגיעו מארץ ישראל בשנת 160 לפנה"ס והיוו את מקור הקהילה היהודית הראשונה של אירופה. המכבים החליטו לנסוע כשגרירים לרומא כדי לבקש הגנה  נגד המלך הסורי אנטיוכוס .

הגטו הוקם בשנת 1555 אחרי אינקוויזיציה, פוגרומים, חוקים מפלים ורדיפות, והחיים בגטו במאות ה -16 וה -17 היו בתנאי עוני קיצוניים.

בגטו תוכלו לראות את בית הכנסת הגדול של רומא, שנבנה לאחר איחוד איטליה בשנת 1870, כאשר ניתנה ליהודים אזרחות איטלקית. בית הכנסת הוא המבנה היחיד בעיר שהכיפה שלו מרובעת ולא עגולה.

ב-1888 נהרסו חומו הגטו אך בהמשך שימש שוב כנקודת כינוס למחנות הריכוז.

מהגטו תוכלו לרדת לעתיקות ולהתרשם מה״קולוסיאום היהודי הקטן״, תיאטרון עתיק אשר בנוי בצורה דומה לקולוסיאום, משנת 13 לפנה״ס. המבנה המרשים נקרא תיאטרון מרצ׳לו על שם אחיינו של אוגוסטוס. חפשו את האורות מהחלונות בקומות העליונות שהן היום דירות מפוארות התפוסות על ידי כמה מן המשפחות היהודיות העתיקות בעיר.

באזור הגטו תמצאו גם את המוזיאון היהודי של רומא ואת פסל האמת - La Bocca della Verità.

 

הותיקן, גשר סנט אנגלו ושכונת פראטי

 

על מדינת הותיקן והמוזיאון אפשר לכתוב פוסט שלם. בגדול, מוזאוני הותיקן הן המקבילה האיטלקית למוזאוני הלובר בפריז. תערוכות קבועות של רומא העתיקה, מצרים העתיקה (בזזו כל כך הרבה יצירות אומנות ופריטי היסטוריה מהמצרים שזה אפילו די עצוב), ותערוכות משתנות. שווה להזמין כרטיס באינטרנט לפי שעה ולהיכנס מבלי להמתין בתור.

בסוף הביקור במוזיאון  תוכלו להיכנס לקפלה הסיסטינית ולהתרשם מהתקרות המטריפות של מיכאלנג׳לו שצייר בין השנים 1508-1512–

בינהם ציור בריאת האדם, החלק המוכר ביותר של התקרה.

נחמד גם ללכת לגשר סנטאנגלו  (Ponte Sant'Angelo ) הוא ממש מרשים ולעתים מופיעים שם אמני רחוב.

הגשר נבנה בערך בשנת 134 לספירה ולאורכו מוצבים פסלי מלאכים המסמלים תקופות שונות בחיי ישו. בעבר, הטירה שימשה כבית סוהר וגופות של פושעים אשר נידונו למוות נתלו לאורך הגשר כאזהרה.

צמוד לותיקן נמאת שכונת פראטי. שכונה עשירה עם שדרה רחבה של חנויות ובתי קפה (Via Cola di Rienzo). צמוד לנהר נמצא בית המשפט העליון והמרשים.

 

עוד טיפים והמלצות יגיעו בהמשך ! עקבו באינסטגרם. השארו מעודכנים !

תודה שקראתם, השאירו תגובה למטה

מחוץ למסלול התיירים

סיור פרטי אחר אמנות  רחוב

רוצים לטייל ברחבי רומא בסיור אישי בעקבות אומנות רחוב? כנסו למפה הרשמית !

 

 

פארק ה-אקוודוקטים (אמות המים)

אז כל הדרכים באמת הובילו כולן לרומא,

הדרך העתיקה ביותר שהגיעה נקריאת ויה אפיה ענתיקה (via apia antica) ואפשר עד היום להתהלך בה לצד אקוודוקטים בני 2,300 שנים !

איך אימפריה מתבססת בעיר בירה שאין לה יציאה לים? או נמל פעיל? מהנדסי האימפריה הרומית היו אחת הסיבות המרכזיות להצלחתה. ההבנה שלהם את חוקי הפיסיקה, לפיהם אם יזרימו מים בין שני קצוות באותו הגובה - המים יגיעו לקצה השני - הביאה להתפתחות של מערכות הזרמת מים בכל רחבי האימפריה (כולל בצרפת ובקיסריה שלנו). ברומא לבדה עד המאה השנייה לספירה כבר נבנו כ-עשרה אקוודוקטים. 

אמת המים הזו בתמונה נקראית קלאודיה על שם הקיסר קליגולה שהורה על בנייתה, והיא הייתה אחת מארבע אמות המים הראשיות של העיר. האווקודקט ארך כ-70 ק״מ לתוך העיר העתיקה של רומא, עם קשתות בגובה 30 מטר, משנת 57 *לפני* הספירה. 

לרוב האקוודוקט (אמת המים) היה מוגבה באמצעות קשתות (ולא חומה) כדי לחסוך בכח אדם, בזמן ובחומרים. 
אפשר להשכיר אופניים בכניסה לפארק האווקדוקט, 3 יורו לשעה, יש גם חשמלי לעצלנים שבינינו, אבל בשביל מה... אם בני אדם הצליחו לבנות את הדברים האלו בלי טכנולוגיה - אנחנו יכולים לרכב על אופניים בלי חשמל.

 

פארק וילה דוריה פמפילי 

פארק ווילה דוריה פמפילי היא וילה מהמאה השבע-עשרה, פעם בבעלות פרטית כולה כולל הגנים, והיום למעשה הפארק הציבורי המעוצב הגדול ביותר ברומא.

אפשר להסתובב בפארק בין הגינות רחבות הידיים, החממות העתיקות ואפילו הבריכות והמזרקות הישנות שעצבו פעם את הגנים הפרטיים האלו. לוילה עצמה לא ניתן להיכנס אבל אפשר לצפות על הגנים הצמודים לה. אופציה נחמדה היא בית קפה מקסים מציע לכם סלסלת פיקניק לבחירתכם.

הפורום האיטלקי

לא, לא מדובר בפורום הרומאי העתיק והמוכר, אלא במתחם ספורט ענק מתקופת מוסוליני שעדיין פעיל לחלוטין ועדיין מלא בסממנים פשיסטים. 

 

מדובר בעצם בקומפלקס ספורט פשיסטי איטלקי המכיל בתוכו את אצטדיון מרמי (Stadio dei Marmi) הפתוח, ככל הנראה האתר המרשים ביותר במתחם עם 60 פסלי שיש ענקיים של ספורטאים. פסלים אלו היו תעמולה פאשיסטית לכל דבר ועניין, הפסלים מייצגים גברים חסונים, עירומים, עומדים בתנוחות קשוחות, ובמקרה זה נושאים מחבטים, כדורים ומה לא. מלבדם תוכלו לראות גם את אובליסק מוסוליני המשופץ הנישא לגובה מרשים ושוקל כ-300 טון. גם את הסמלים הפשיסטיים ושמו של מוסוליני בפסיפסים תוכלו לראות עד היום.

 info@ilanana.com  |  TRAVEL BLOG

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black Pinterest Icon

© 2018 by Ilana Lanchon. all rights reserved.
Please do NOT use the photos or text without my permission. as an IP lawyer I will enforce my rights. 
אנא הימנעו מלהעתיק או לעשות שימוש בטקסט ובתמונות. כעורכת דין לזכויות יוצרים לא אהסס לפעול משפטית על מנת להגן על זכויותיי.